Nosilke
Zimsko nošenje
Padajoče številke na termometru bi vaju s škratkom lahko odvrnile od nošenja v hladnem zimskem vremenu, vendar ne dovolita, da vaju zima ustavi! Ravno v tem času postane nošenje še posebej prijetno….. toplo!
Spodaj si preberi nekaj nasvetov za nošenje v zimskem času, da bo tebi in tvojemu otročku toplo, medtem ko bosta uživala v tem čarobnem letnem času. Le predstavljaj si njegov obrazek, ko skupaj opazujeta Miklavžev sprevod ali se sprehajata po okrašenem mestecu…
1. IZBERI TOPLO NOSILKO
Nekatere nosilke nudijo več toplote kot druge in če imaš možnost izbire, se le pogrej 🙂
Boba wrap, na primer, je idealna zimska nosilka za majhne (jesensko/zimske) dojenčke, saj bodo tri mehke debele plasti grele tvojega dojenčka in tebe! Super izbire so tudi Fidella Fly Tai, tkan trak v večplastni vezavi ali mehka strukturirana nosilka Boba 4g, če je tvoj dojenček že večji. Najmanj toplote pa nudi nošenje v tanki nosilki, kjer čez otroka poteka le ena plast materiala – na primer sling z obroči. Ampak čudovita in enostavna komunikacija z otrokom ob opazovanju zimskega dogajanja odtehta tudi to.
2. ŠKRATKA NOSI POD SVOJIMI VRHNJIMI OBLAČILI
Ko sta oba s škratkom oblečena v okorna zimska oblačila, je pravilno in udobno nošenje težko izvedljivo. Še posebej trakovi radi drsijo z gladkih kombinezonov. Nošenje otroka pod svojimi vrhnjimi oblačili pa omogoča lažjo namestitev otroka v ergonomski položaj, je bolj toplo in nenazadnje tudi bolj praktično. Tvoj otroček bo pod tvojo jakno zaščiten pred zunanjimi vplivi, grela ga boš s svojo telesno toploto, predvsem pa bo prehajanje v notranji prostor precej bolj enostavno – namesto, da bi bilo potrebno vzeti otroka (po možnosti sladko spečega) iz nosilke, mu sleči kombinezon, sneti nosilko, sleči sebe, nadeti nosilko nazaj (vse medtem ko žonglirate z otrokom, kombinezonom in jakno), samo slečeš svoj plašč! Mame resda zmoremo veliko, a si znamo tudi olajšati življenje 😉
Če le imaš možnost, so jakne, ki so oblikovane posebej za uporabo pri nošenju pozimi, resnično najbolj tople in praktične, saj pod njimi lahko nosiš (v nosilki seveda) otroka spredaj, na boku in kasneje tudi na hrbtu. V nasprotnem primeru pa to nalogo super opravi tudi moževa jakna oziroma vsaka jakna, ki je dovolj velika, da jo zapneš še prek dojenčka.
Ko so temperature res nizke, pa lahko vrhnja oblačila kombiniraš s puloverji ali dodatki iz flisa, prilagojenimi za uporabo pri nošenju.
3. KAKO OBLEČI SVOJEGA ŠKRATKA?
Verjetno boš, če je vreme hladno (kar pozimi zagotovo je 🙂 ), v vsakem primeru oblekla svojega otroka v več plasti, saj tako lažje ohranja telesno temperaturo. To je super ideja, saj med nošenjem svojega škratka greješ s svojo telesno toploto. Tako lahko, če opaziš, da mu je pretoplo, kakšno plast slečeš, ko pa ga vzameš iz nosilke, jo oblečeš nazaj.
Če tvoj škratek pozimi še ne hodi in ga boš nosila pod svojimi vrhnjimi oblačili, je najbolj enostavno, da se ravnaš po sebi – otroka oblečeš v približno enako število plasti kot sebe. Super je, če je ena od plasti volnena, saj nudi odlično termično izolacijo. Svojemu nošenčku vedno dobro zaščiti okončine, ki gledajo iz nosilke. Poleg žabic in toplih nogavičk so zelo uporabne tudi volnene gamaše, ki držijo hlače, da ne lezejo gor in so enostavne za slačenje ter oblačenje. Dojenčkova obvezna oprema so tudi topli škorenjčki – bodisi podloženi z volno ali pa iz softshella in flisa.
Ko tvoj škrat že hodi, se super obnesejo “pokrivala” za čevlje, ki te bodo ščitila pred blatnimi in zasneženimi podplatki (uporabna še posebej, če ga boš nosila pod jakno). Če pa boš otroka nosila zunaj svojih vrhnjih oblačil (priporočljivo šele pri večjih otrocih), bodi pozorna, da ga oblečeš enako, kot če ga ne bi nosila. Za nošenje so bolj primerni kombinezoni, s katerih nosilke ne bodo drsele, na primer iz flisa ali žameta, prav tako je to priporočljivo za tvoja vrhnja oblačila. Tako boš nosilko namestila enostavneje in udobneje. V tem primeru se po naših izkušnjah najboljše obnese Boba 4g ali mei tai.
Kapic in rokavic pa sploh ni potrebno omenjati, kajne? 😉
Tudi pri zimskem nošenju bodimo pozorni na smernice varnega nošenja, da je otrokov obrazek vedno viden, da je nosilka udobno in ustrezno tesno nameščena ter da otrokov ergonomski položaj ni oviran zaradi okornih oblačil.
Omeniti velja tudi led in sneg – pri hoji po zaledenelih površinah (tudi brez dojenčka v nosilki) moramo biti še posebej previdni, vsekakor pa z dojenčkom v nosilki nikoli ne izvajamo aktivnosti, pri katerih se ne čutimo varne.
Sedaj pa hitro v nosilko, toplo se oblecita in uživajta v radostih, ki jih ponuja zima in zimsko nošenje 🙂
One Comment
Pingback:
Mehka strukturirana nosilka Liliputi in njene lastnosti - Moj Škratek