Nosilke
Koliko in kdaj dojenčka nositi?
Si vsaj enkrat slišala, da boš svojega dojenčka s pretiranim nošenjem razvadila? Da ga imaš preveč po rokah? Da ne bo postal nikoli samostojen?
Takšne pripombe znajo včasih priti pod kožo staršev, še posebej na začetku, ko se privajaš na novega člana, nove vloge, ko si pod vplivom hormonov in skrbi. Nihče ne želi imeti razvajenega otroka, zato se lahko znajdemo v dvomih, kako odreagirati. Ali poslušati druge ali zaupati svojim občutkom.
Študije kažejo, da je nošenje za dojenčka pomembno in vpliva na njegov razvoj. Preko stika in dotika dejansko vplivamo na del možganov, ki je potreben za učenje in socialno čustvene povezave. Nošenje dojenčka spodbuja optimalni razvoj malih možganov. Dotik je za dojenčke prvi občutek, ki se razvije pred sluhom in vidom, zato je pomemben v zgodnjem otroštvu. Tudi nekatere študije so pokazale, da naj bi nošeni dojenčki jokali manj.
Dojenčki, ki jih starši nosijo, so mirnejši, saj je otrok ob ljubljeni osebi, jo čuti, sliši, vonja.
Tvoj dojenček potrebuje vso skrb in pozornost, ki mu jo lahko daš. Presliši vse dobronamerne nasvete o tem, kako bo tvoj dojenček razvajen in kako ga moraš, pri mesecu dni, učiti samostojnosti in neodvisnosti (ja, tudi to pride, ampak na drugačen način).
Dojenčki niso odrasli ljudje, oziroma niso dovolj pametni, da bi bili razvajeni. Leach meni, da otrok lahko postane razvajen le, če je zmožen določene stvari zahtevati in ne samo potrebovati, torej mora znati uveljavljati svoje pravice, česar dojenček še ni zmožen.
Kakšni pa so razvajeni otroci?
Razvajeni otroci, so tisti, ki naj bi se naučili uporabljati negativno vedenje, da bi dobili tisto, kar želijo. Tvoj dojenček je premlad, da bi namerno manipuliral s teboj. Njegov jok je njegovo komuniciranje s teboj. Njegov jok ti sporoča o njegovih potrebah – je utrujen, ima polno plenico, je lačen, ga nekaj boli, ali pa potrebuje stik s teboj oziroma z očetom. S tem ko se odzoveš na jok svojega dojenčka, mu gradiš občutek samozavesti in samozaupanja. Dojenčku spodbudiš zaupanje v lastno sposobnost komuniciranja s teboj, da zna povedati kaj potrebuje. Z rastjo bo njegovo komuniciranje vse bolj razumljivo, starša pa se bosta lažje odzvala nanj (Sears).
Univerzalnega pravila koliko in kdaj dojenčka nositi, ni. Novorojenček razume le to, da ničesar ne razume. Zanj je svet v katerega se rodi nekaj popolnoma novega in potrebuje ob sebi nekoga, ki ga bo vzel v naročje, ki ga bo pocrkljal, ki ga bo potolažil, nahranil.
Poslušaj svoj instinkt, svoj notranji glas, ki ti pravi, da bo tvojega dojenčka dvignil in potolažil in crkljal, ko bo jokal. Dojenčki se, do prvega leta starosti, ne morejo razvaditi. Čim bolj se odzivamo na dojenčkove potrebe v prvem letu, trdnejše temelje postavljamo za njegovo samostojnost kasneje.
Avtorica prispevka je Ina Orsag – Moj svet gibanja >>klik
One Comment
Pingback:
Koliko časa na dan lahko dojenčka nosimo? - Moj svet gibanja