Nosilke
Smernice za varno nošenje
Za varnost svojega otročka je priporočljivo, da se podučiš o osnovah nošenja. O tem smo že govorili v videih, spodaj pa si lahko še prebereš kakšna so priporočila za nošenje, ki bo varno zate in za tvojega sončka.
USTREZEN POLOŽAJ:
bradica gor, obraz je viden in nos ter usta so prosti; noge so podprte vse do kolen, otrok je v položaju žabice s koleni višje od ritke
NEUSTREZNI POLOŽAJI:
Pomembne smernice za varno nošenje tvojega otroka:
- Prepričaj se, da tvoj otrok vedno nemoteno diha. Čeprav nam nosilke omogočajo, da imamo proste roke in tako počnemo druge stvari, moramo vedno aktivno skrbeti za svojega otroka. Nobena nosilka ne zagotavlja, da ima tvoj otrok proste dihalne poti.
- Nikoli ne nositi, držati ali odložiti otroka tako, da njegova bradica pritiska ob njegove prsi. To pravilo velja za nošenje v rokah, v nosilkah, v avtosedežih ali v kakršnih koli sedežih oziroma situacijah. Ta položaj lahko ovira otrokovo dihanje. Novorojenčki nimajo še zadostne kontrole mišic, da bi v tem položaju odprli dihalne poti.
- Nikoli ne pusti, da bi bil otrokov obraz prekrit z blagom. Če prekriješ otrokovo glavo in obraz, otroka ne moreš opazovati. Pogosto preveri, če je z otrokom vse v redu.
- Nikoli ne teci ali počni aktivnosti, ki bi tvojega otroka stresale oziroma premetavale. To gibanje lahko poškoduje otrokov vrat, hrbtenico in/ali možgane.
- Nikoli ne uporabljaj nosilke med vožnjo z avtom ali kolesom. Nosilke ne zagotovijo nobene zaščite, ki jo zagotavljajo avtosedeži in sedeži za kolesa.
- Uporabljaj le nosilke, ki so primerne za starost in težo tvojega otroka – nahrbtniki so na primer uporabni za planinarjenje s starejšimi dojenčki in malčki, niso pa primerni za dojenčke, ki še ne morejo samostojno sedeti. Upoštevaj torej fizični razvoj in razvojno stopnjo svojega otroka.
- Redno pregleduj svojo nosilko in se prepričaj, da je varna. Preveri blago, šive in zaponke. Ne uporabljaj nosilke, ki ima kakršno koli pomanjkljivost.
- Stvari, ki jih zaradi večje možnosti padca ne smeš početi med nosečnostjo, ne počni niti tudimed nošenjem otroka v nosilki. Verjetnost za padec se na primer poveča, če plezaš po lestvi, ali pa jahaš konja, rolaš. Verjetnost padca je večja tudi na drsečih površinah, kot na primer na bowlingu, jadranju ali pri hoji po snegu/ledu. Otrok v trebuščku ima določeno zaščito, kar ne velja za otroka v rokah ali v nosilki.
- Če za aktivnost potrebuješ varovalno opremo, potem te aktivnosti ne izvajaj medtem ko nosiš otroka. Nosilke za otroke ne zagotavljajo zaščite sluha, oči, zaščite pred različnimi predmeti kot npr. kamni, ki jih izstreli kosilnica, zaščite pred plini ali prahom, ki so lahko prisotni med opravljanjem določenih gospodinjskih del, ali zaščite pred padci.
- Zaščiti svojega otroka pred zunanjimi vplivi. Majhne noge in roke ter glava lahko potrebujejo zaščito pred soncem. Poleti otroka ne oblači preveč in ne uporabljaj nosilke v pogojih, ki lahko privedejo do pregretja otroka. Pozimi bodi pozorna na to, da je otrok zadostno zaščiten pred mrazom.
- Bodi pozorna na stvari, ki jih tvoj otrok lahko doseže iz nosilke. Še posebej bodi pozorna, ko nosiš otroka na hrbtu, saj lahko doseže stvari, ki jih ti ne vidiš. V nosilko ne dajaj nepritrjenih predmetov, ki bi za otroka predstavljali nevarnost zadušitve, ki lahko prekrijejo obraz otroka ali predmetov, ki lahko otroka kako drugače poškodujejo.
- Otrokov nos naj bo vedno vzporedno s tlemi. Ko otrok zaspi, naj bo njegov nos obrnjen bolj navzgor. Material ali kapuce za spanje morajo podpirati glavo in vrat spečih otrok.
- Med nošenjem otroka bodi previdna, ko/če ješ vročo hrano ali piješ vročo pijačo.
- Ko se sklanjaš ali pripogibaš, dodatno podpri svojega otroka z roko. Vedno upogni kolena.
Nosilke za otroke niso načrtovane kot varovalni pripomočki; pomagajo ti pri nošenju otroka. Ko nosiš svojega otroka v nosilki, si ti odgovorna za njegovo varnost.
Ko vstavljaš otroka v nosilko in jo nastavljaš, NE POZABI…
Tvoj otrok naj bo dovolj tesno ob tvojem telesu, visoko na tvojih prsih, v enakem
položaju kot bi ga držala v rokah. Med nošenjem otroka te ne sme boleti hrbet. V
tem primeru je možno, da otroka nosiš prenizko, pretesno, ali pa je blago zasukano.
Sedež nosilke mora poleg otrokove ritke prekrivati tudi stegna vse do kolen. Bolj ko
je material razširjen, več opore zagotavlja.
Če material sega le pod ritko, lahko pritiska na otrokove nogice in s tem ovira pretok krvi.
V pokončnem položaju morajo biti kolena tvojea otroka vsaj v višini kolkov, še bolje
višje kot v položaju žabice. Ta položaj zapolni »čašo« kolka in zagotovi, da je
hrbtenica v naravni zaokroženi »C« obliki.
Po dojenju v nosilki ne pozabi ponovno zategniti nosilke tako, da je otrok ponovno dovolj tesno ob tvojem telesu in visoko na tvojih prsih. Otrok naj bo vedno dovolj blizu tebe, da ga lahko poljubiš na čelo.
POMEMBNO: Nedonošenčki, dojenčki z nizko porodno težo, dojenčki z vnetjem zgornjih dihal,
z nizkim mišičnim tonusom ali z gastro refluksom, se morajo nositi v pokončnem položaju in jih NE SMEMO držati v vodoravnem (zibka, lunica) položaju prečno na naše prsi.
Pri prakticiranju kengurujčkanja moramo otroka vedno namestiti v pokončni položaj. Vodoraven položaj ni priporočljiv za nošenje za daljši čas, saj so noge povite skupaj, kar ni dobro za razvoj kolkov (še posebej pri dojenčkih z predispozicijo displazije kolkov).
Po tem ko si prebrala te smernice, te prijazno spominjamo, da se ravnaj po pameti in uporabi svojo najboljšo presojo, da otroku zagotoviš varnost in dobrobitje. Otrok je najbolj varen s pozorno, ljubečo, intuitivno mamo – tik ob njej!
One Comment
Pingback:
Zimsko nošenje - Moj Škratek