Dojenčki in otroci
Jok brez očitnega razloga
Najbrž si se že srečala s situacijo, ko je tvoj dojenček jokal, ti pa nisi vedela zakaj. Na glas si razmišljala – sit je, previt tudi, naspan prav tako… hmmm – le zakaj joče in zakaj ga nič ne potolaži?
Predstavljamo ti povzetek iz knjige Babyjahre – das andere Erziehungsbuch, kjer profesor Remo H. Largo, profesor pediatrije v Kinderspital Zuerich in oče treh otrok, pove, zakaj do joka prihaja in kako lahko jok zmanjšamo.
Nespecifičen jok v prvih mesecih življenja lahko še dolgo vpliva na nesigurnost staršev. Ker ne najdejo pravega vzroka za jok, ki je lahko iz tedna v teden hujši, predvidevajo, da delajo nekaj narobe.
V družbah, v katerih so dojenčki v tesnem fizičnem stiku z mamicami ali drugimi odraslimi, je pojav nespecifičnega joka manjši. Če vzamemo v obzir, da se je človeški novorojenček nosil praktično skozivso zgodovino človeštva, se moramo resno vprašati, če mnogi dojenčki zmorejo dobro delovati brez konstantnega fizičnega stika z mamo ali drugimi odraslimi.
Možno je, da je prav navada puščanja otrok ležati samih ure in ure, ki se je pričela v času začetkov industrializacije (in traja cca. 150 let), ustvarila nenaravno psihološko okolje za človeškega dojenčka, ki se kaže v nespecifičnem joku.
Nedavna raziskava je pokazala, da ponavljajoče nošenje dojenčka 3 ure na dan privede do pomembnega zmanjšanja joka. Pomembno je, da se otroka ne prične nositi, ko le-ta že joče, ampak da se nošenje razporedi prek dneva. Ponavljajoč fizični stik in pogosta stimulacija organov za gibanje ter ravnotežje očitno ritmično delujejo na različne telesne funkcije, kar na koncu privede do zmanjšanja joka. Otroci, ki so več nošeni, ne spijo več ali manj kot ostali otroci, ampak lažje zaspijo. Prav tako so bolj pozorni in zainteresirani za okolico. V družbah, kjer otroci manj jočejo, dojenčke ne le nosijo pogosteje, temveč tudi dojijo veliko pogosteje.
Zato – nosimo in pestujmo jih čim več! V naročju, ali pa si pomagajmo s čudovitimi nosilkami, ki težo otroka tudi razporedijo in je zato nošenje do tistega, ki nosi veliko prijaznejše.
Komentiranje je onemogočeno