Nosilke
Nošenje otroka s pogledom naprej*
Kako je z nošenjem otroka s pogledom naprej? Kdaj lahko začnemo s takšnim nošenjem? Na kaj moramo biti pozorni in kako otroka ustrezno namestiti?
Nošenje otroka s pogledom naprej (stran od nosača) ima svoje specifike, ki jih je smiselno poznati za zagotavljanje ustreznega ergonomskega nošenja. Če opazujemo starše, ki nosijo svoje otroke s pogledom naprej, v večini primerov vidimo, da so otroci v nosilko nepravilno nameščeni. Otrokove nogice visijo, napačen položaj nogic vpliva na nepravilen položaj hrbtenice glede na razvoj le-te …

Ali lahko pravilno nosim otroka s pogledom naprej?
Delno lahko, ampak …
Če izvzamemo razloge, zakaj otroka v nosilki nosimo in dejstvo, da je otroček ustvarjen za nošenje s pogledom v nosača, ker se z njim lepo “zlije”, vseeno obstajajo načini, s pomočjo katerih lahko otroka namestimo tako, da se približamo “pravilom” ergonomskega nošenja.
Pri tem moramo upoštevati starost otroka, njegove razvojne specifike in se naučiti pravilnega nameščanja otroka v nosilko s pogledom naprej. Obstaja poseben prijem, ko otrokovo medenico namestimo v ustrezen položaj, kar poskrbi, da je otrok v ergonomsko približno ustreznem položaju, kljub nošenju s pogledom naprej. Pomembno pa je, da je prijem pravilno izveden.
Teorija je eno, ampak … Žal tega v večini primerov starši ne počno. Pa ne gre jim zameriti. Tudi na uradnih fotografijah izdelkov so otroci ergonomsko neustrezno nameščeni. Nogice jim visijo, velik je pritisk na medenico. Enako, kot če bi bili v kengurujčkih. Zato…

…PAZI NA PASTI!
Kljub temu, da (tehnično gledano) lahko otroka namestimo v položaj s pogledom naprej, je pri takšnem nošenju kar nekaj pasti. Zaradi slednjih škratkove svetovalke takšno nošenje v splošnem ne priporočamo. Zakaj?
- Otrokova hrbtenica ni v najbolj optimalnem položaju. Otrokovo telo se ne prilega našemu, se ne »zlije z nosačem«.
- Ko otrok zaspi, nima kam nasloniti glavice.
- Iz razvojnega vidika predstavlja takšno nošenje za otroka preveč zunanjih dražljajev, ki jih otrok ne zmore predelati. Pogosto se to odraža z nemirnostjo, jokom, otrok ima zvečer težave z uspavanjem … Vsega ima preveč.
- Otrok nima intimnega prostora, kamor bi se lahko umaknil.
- Onemogočen mu je očesni stik za sporazumevanje med njim in mamo oz. nosačem. Posledično ni v stiku z nosačem in ne more sporočiti, da/če se ne počuti v redu. Med tem ko če je obrnjen proti nosaču, lahko še vedno varno opazuje okolico, ko ima vsega dovolj, pa se preprosto nasloni na nosača in “skrije” (največkrat pa tudi zaspi).
- Otrokovo telo je izpostavljeno zunanjim dejavnikom (udarcem).
- Pri otroku izzveni oprijemalni refleks.

- Otrokova drža ni v naravnem položaju, kar posledično pomeni, da trpi ramenski obroč in poveča se možnost za ekstenzijski vzorec pri otroku.

- Takšno nošenje je neudobno tudi za nosača, saj se spremeni težišče in se otrokova teža ne razporedi enakomerno na celotno nosačevo telo. Posledično trpi hrbtenica in nosačeva drža. Spomni se na svoj nosečniški trebušček zadnji mesec, zadnje dni pred porodom in kakšna je bila tvoja drža takrat.

Našteli smo nekaj razlogov, ki jih je smiselno poznati preden se odločiš za nošenje otroka s pogledom naprej. Seveda obstajajo specifične situacije, ko drugačno nošenje ni možno (npr. otroci s specifičnimi razvojnimi primanjkljaji, starši invalidi). Smiselno je, da se vse od zgoraj naštetih razlogov pozna, razume in zavestno sprejme informirano odločitev takšnega nošenja.
Želimo si, da so otroci pravilno nošeni, da jim je med nošenjem udobno in da nosilka spodbuja otrokov razvoj. Zaradi vseh specifik nošenja otroka s pogledom naprej, modele nosilk, ki ga omogočajo, NE prodajamo v prosti prodaji. Ta model nosilke se pri nas lahko dobi izključno po predhodnem posvetu s Škratkovo svetovalko za nošenje.
KAJ PA RADOVEDNI OTROCI?
Za radovedne škratke, ki si želijo opazovati okolico, obstajajo prav tako ergonomske nosilke in položaji, ki zadovoljijo njihovo potrebo po opazovanju okolice. Zanje priporočamo nošenje na boku oz. na hrbtu.

POZOR, NAJ TE SLAVNI NE ZAVEDEJO!
KAKO, ČE PA VSI PRIPOROČAJO?!?

Nosilke, ki omogočajo nošenje otroka s pogledom naprej so običajno dražje od tistih, ki te možnosti nimajo. Zato so zelo dobra tržna niša za trgovce, saj imajo od njih večji zaslužek in jih zato agresivno oglašujejo. V naši praksi na preizkušanju nosilk se pogosto izkaže, da ko se starši seznanijo z značilnostmi takšnega nošenja in ga v praksi preizkusijo, za opcijo nošenja otroka s pogledom naprej, niti nimajo več zanimanja. Glavna lastnost nosilke ne bi smela biti možnost nošenja otroka s pogledom naprej, temveč dejstvo, da je otrok v nosilki primerno in ustrezno podprt.
V zadnjem času se proizvajalci in trgovine poslužujejo reklame s pomočjo znanih osebnosti. Zlasti blogerjev, ki dobijo nosilko v zameno za to, da o njej pišejo in se z njo fotografijo. Prva težava nastane že s tem, ker jim je vnaprej dodeljena nosilka, za katero ni nujno, da bo ustrezala njihovemu otroku in njim. Strukturiranih nosilk brez, da bi jih prej poskusili, ni smiselno vnaprej kupovati. Druga težava pa nastane, ker jih navadno o nošenju nihče poglobljeno ne poduči in pokaže, na kaj paziti, kako namestiti otroka v nosilko, kako nastaviti nosilko ipd.
Do sedaj žal še nismo videli primera znane oz. medijsko izpostavljene osebnosti, ki bi v Sloveniji svojega otroka nosila ergonomsko ustrezno, ko je oglaševala produkt za katero od znamk oz. določeno trgovino.
KAJ PA OMEJEVANJE GIBANJA??
Velikokrat slišimo priporočila (žal tudi stroke), ki govorijo v prid nošenju otroka s pogledom naprej, saj naj bi takšno nošenje spodbujalo otrokovo gibanje. Zgoraj naštetih dejstev ne poznajo in jih zanemarjajo. Pogosto argumentirajo, da je otroku s pogledom v nosača onemogočeno in omejeno gibanje.
Ko je otrok v nosilki ustrezno nameščen, nosilka spodbuja njegov razvoj in nosači z izkušnjami v svetu nošenja lahko potrdijo, da otrok v nosilki ni omejen, ker se lahko premika s celotnim telesom, prav tako pa se lahko zelo jasno tudi izraža.
Za konec te spodbujamo, da razmisliš, zakaj želiš svojega otroka nositi v nosilki? Naše mnenje je, da nosimo otroka takrat, ko ima potrebo po tem, da je nošen. Da ima potrebo po naši bližini, varnosti, uslišanosti in ne zato, da ga vzamemo, dvignemo k sebi in ga spet “damo stran od sebe”.
O tem, kako izbrati najboljšo nosilko, pa ti bo v pomoč ta prispevek >>klik.
Komentiranje je onemogočeno