Nosilke
Nosilke za dvojčke
Dvojna sreča, dvojno veselje, dvojna doza ljubezni, dvojno nošenje… Čakaj, čakaj… kako (bom zmogla)?!
Si mamica dvojčkov oz. se mala škratka še zabavata v tvojem trebuščku? Se sprašuješ, kako boš lahko oba hkrati »shendlala«? Bi rada nosila enega? Morda kar oba? Razmišljaš o nosilki? Potem obvezno beri naprej 😉
VARNO NOŠENJE DVOJČKOV
Nošenje dveh otrok hkrati oz. nošenje v tandemu ni ravno mačji kašelj, vendar lahko v veliko primerih staršem z dvojčki oz. več otroki olajša vsakdan. Priporočamo, da te na začetku z nošenjem spozna in vodi usposobljena svetovalka, ki ima znanje in izkušnje z učenjem tandemskega nošenja.
Smiselno je, da se seznaniš s priporočili za varno nošenje dvojčkov:
- priporočamo ti, da najprej osvojiš nošenje enega otroka, šele nato poskusi z nošenjem dveh otrok hkrati,
- seznani se s pravili varnega nošenja in med nošenjem zagotavljaj, da bosta tvoja škratka imela proste dihalne poti,
- dvojčka si zavežeš nase tako, da se ne bosta mogla obrniti, posedati ali preiti v nevaren položaj,
- bolj praktično je, da za vsakega otroka uporabiš svojo nosilko. Otroka si boš lažje namestila. Tudi, če boš enega od otrok mogla npr. nahraniti, previti ipd., boš v tem primeru to tudi lažje storila,
- če uporabljaš dve nosilki/trakova hkrati, se prepričaj, da sta pravilno nameščena in da ne vplivata ena na drugo oz. ne prenašata teže ena na drugo,
- v kolikor pri nošenju uporabljaš obroče, postavi kvaliteto na prvo mesto. Pred uporabo se prepričaj o njihovi varnosti in pazi na njihovo obrabo,
- uporabljaj kvalitetne materiale, saj lahko le na tak način zagotoviš varno nošenje.
Najpogosteje opazimo, da starši nosijo enega od dvojčkov spredaj, drugega na hrbtu. Takšno nošenje zahteva, da sta oba otroka in nosač dovolj vešča v nošenju in da je nošenje vsem poznano. Prav tako so na tržišču ergonomsko strukturirane nosilke, ki so namenjene nošenju dvojčkov, vendar to še ne pomeni, da bo tovrstno nošenje ergonomsko. Tudi pri izbiri nosilk za dvojčke veljajo ta priporočila >> klik.
Ko sta dvojčka majhna, obstaja kar nekaj različnih načinov, ko lahko oba hkrati, v traku, nosiš spredaj.

KJE ZAČETI?

V teoriji so najbolj primerne nosilke za otročke do 6. meseca starosti trakovi in iz vidika zračnosti so v prednosti tkani trakovi. Tkani trakovi so povečini funkcionalni od rojstva pa do najmanj 20 kg teže otroka. V njih lahko otroke nosiš spredaj (trebušček na trebuh), na boku in na hrbtu. Prav tako pa lahko z enim trakom nosiš tudi dvojčke. So resnično vsestransko uporabne nosilke.
Če se nagibaš k trakovom, te usmerjamo k tkanim trakovom, ki so dolžine okoli 5 metrov. Poslužiš se lahko vezav prikazanih spodaj in tako nosiš oba otroka naenkrat. Pred nakupom bodi pozorna na to, kakšna je debelina tkanega traku, saj obstajajo (zaradi različnih tkanin in načinov tkanja) tanjši in debelejši trakovi.
Smiselno je omeniti še elastičen trak. Tudi z njim je lahko nošenje čudovita izkušnja. Moraš pa vedeti, da si z nošenjem v elastičnem traku omejena na letni čas, saj otroka podpira več plasti materiala. Prav tako je zaradi materiala in njegove tenzije elastičen trak primeren za krajše starostno obdobje, ima pa zelo VELIKO prednost v tem, da lahko nosač zaveže elastičen trak na svoje telo in šele za tem namesti svoja dojenčka v njega.
Kar nekaj je načinov, kako lahko nosiš svoja škratka v trakovih sama, brez pomoči partnerja, prijateljic … Morda se ti na prvi pogled zdi vse skupaj zapleteno, vendar ne prestraši se. Obstaja veliko načinov in prepričani smo, da boš našla takšnega, ki bo vsem trem udoben. Spodaj si oglej zgolj nekaj idej za nošenje dvojčkov:
NOŠENJE SPREDAJ

NOŠENJE NA BOKU

KOMBINACIJA TREBUH-HRBET

ZA TISTE, KI NE BI ZAVEZOVALI
Z rastjo otrok pa različica tandemskega nošenja spredaj (trebušček na trebuh oz. na boku) hitro doseže svoje meje. Ko otroka zrasteta, ta položaj za nošenje ni več udoben, saj je premalo prostora za otrokove nogice, zate kot nosača pa postaja takšno nošenje vse težje. Zato se veliko staršev takrat odloči za prehod na strukturirane nosilke. Slednje so nekoliko lažje za nameščanje in posebej primerne za vse nosače, ki si s trakovi niso domači.
Škratkove svetovalke dajemo velik poudarek na preizkušanje mehko-strukturiranih nosilk. To pomeni, da s preizkušanjem različnih strukturiranih nosilk, poiščemo takšno, ki čim bolje podpre otrokove nogice, hrbtni del in glavico, saj je le v tem primeru nošenje ergonomsko. Po dosedanjih izkušnjah se je izkazalo, da korekten usposobljen kader na tem področju, ne sme sugerirati nosilke pred preizkušanjem. Če ergonomska nosilka otroka ne podpira, pomeni da nošenje ni ergonomsko, četudi je nosilka ergonomska. Več o tem tukaj >>klik.

Pri strukturiranih nosilkah je situacija taka, da je smiselna odločitev v premišljenem nakupu. Obstajajo strukturirane nosilke za dvojčke, vendar se v praksi ne izkažejo kot preveč uporabne? Zakaj ne?
Strukturirane nosilke se med seboj zelooooo razlikujejo. Vsaka nosilka ima svoje specifike (prilagajanje, zategovanje, nastavitve hrbtišča, način, kako vanjo nameščamo otročka …) in je po svoje drugačna, posebna. Prav tako pa se med seboj razlikujejo tudi otročki in seveda nosači. Od tod zelo preprosta matematika = ena nosilka ne more biti univerzalna in ustrezati vsem.
V praksi se je izkazalo, da je lažje, če je vsak izmed dvojčkov v svoji nosilki. Nosilka za dvojčke je zgolj en pripomoček in ni nujno, da bi nudil vajinima škratkoma primerno podporo.

Pri nošenju v strukturirani nosilki starši običajno nosijo enega otroka v eni strukturirani nosilki spredaj, drugega – najpogosteje težjega, pa v drugi strukturirani nosilki na hrbtu.
KDAJ LAHKO PRIČNEM Z NOŠENJEM DVOJČKOV?
Z nošenjem dvojčkov lahko pričneš enako kakor z nošenjem enega otroka – od rojstva. Nosiš lahko tudi prezgodaj rojena otroka, saj ima nošenje številne pozitivne vplive na otrokov psihofizični razvoj, vendar svetujemo posvet z zdravstvenim osebjem in nekom, ki te bo res naučil pravilnega nošenja.
Glede vprašanja, kdaj je pravi čas, da pričneš z nošenjem, so naše usmeritve za dvojčke enake kakor takrat, ko je govora o nošenju enega otroka. Zagovarjamo prakso, naj mamica začne nositi svojega dojenčka takrat, ko začuti, da je na nošenje pripravljena, da je dovolj pri močeh in da si je od poroda dovolj odpočila.
V prvih dneh, tednih po porodu svetujemo res še dodatno previdnost – poslušaj sebe in svoje telo. Otroka nosi samo dokler se počutiš dobro. Redno si privošči tudi počitek. Čas nošenja otrok v nosilki postopoma podaljšuj, da se tvoje telo na nošenje navadi. Te točke ne smeš podcenjevati še posebej, če želiš nositi oba otroka hkrati. Pomembno je, da se tvoje medenično dno okrepi.
Če boš začela z nošenjem majhnih dojenčkov, se bo tvoje telo navadilo na težo in tvoje zmožnosti za nošenje se bodo z rastjo otrok povečevale. Seveda lahko pričneš z nošenjem tudi že večjih, npr. 8-kilogramskih otrok, vendar je zelo pomembno, da na začetku ne preobremenjuješ in poslušaš svoje telo.
Zagotovo je razlika, če pričneš z nošenjem, ko je otrok težek 3 kg ali 8 kg.

DOJENJE V NOSILKAH
V vseh vrstah trakov (v teoriji) lahko oba otročka naenkrat tudi dojiš. Zakaj pravimo v teoriji? Ker je odvisno od tvoje velikosti in velikosti tvojih otrok, zato je to stvar individualne obravnave. Kakor je stvar individualne obravnave tudi izbira traku. Zato ti ponovno ne moremo zgolj povedati, kaj bo tisto pravo zate.
Pri strukturiranih nosilkah je dojenje običajno lažje.

NE PRECENJUJ!
Nosilka (trak ali strukturirana nosilka) je pripomoček, ki je namenjen nošenju, kadar imajo otročki potrebo po nošenju in so potrebni premiki. Kadar te potrebe nimajo, je prav, da se lahko svobodno gibljejo na blazini, odejici, travi …
Seveda, če pa že govorimo o nošenju dvojčkov, je naš namen, da je pri nošenju nosač samostojen in ne potrebuje pomoči drugih pri nameščanju otrok v nosilko in nošenju nasploh. Prav tako pa je zelo pomembna izbira nosilk/e tako iz vidika dojenčkov, kot tudi iz vidika nosača, saj je tukaj teža dvojna.
Nošenje dvojčkov oz. nošenje v tandemu ima svoj čar, je prečudovito, a je hkrati tudi naporno. Posebej v času po porodu. Zato poslušaj svoje telo, ne pretiravaj in res si dovoli, da ti drugi pomagajo. Starejšega otroka lahko nosi oz. zanj poskrbi tudi očka. Prav tako lahko nošenje dvojčkov brez slabe vesti prepustiš očiju. Ko je eden od dvojčkov dobro razpoložen pa izkoristi ta čas, da ga odložiš na podlago oz. v voziček in se tudi sama nekoliko spočiješ.
Sčasoma boste zagotovo našli svoj ritem in uživali v skupnih trenutkih, ki bodo pomnoženi z dvojno srečo, veseljem in spomini 😉 Ne obremenjuj se preveč! Lahko te potolažimo, da nošenje dvojčkov (z nekaj prakse) res ni tako težko, kot si morda misliš.
Če se spogleduješ z nošenjem (dvojčkov), predlagamo, da nas kontaktiraš in z veseljem ti bomo pomagali. V svoji ekipi imamo svetovalko, ki je usposobljena za delo s starši dvojčkov.

VIRI FOTOGRAFIJ: Gentleparentingtwins, Wrapyourbaby, Windtraveler, Litlestuff, Petalandvinephotography
One Comment
Vesna
Hvala za prispevek. V roku dveh mesecev pričakujemo dvojčke in ob takrat še ne dvoletnici, pričakujem, da mi bo nošenje dvojčkov v nosilki močno olajšalo življenje.
Zanima me, katero nosilko za nošenje dvojčkov mi priporočate in ali imate v kratkem kakšen “tečaj” nošenja dvojčkov oz. na koga bi se lahko obrnila za varno nošenje. Nagibam se k tkanim nosilkam, vendar me malo skrbi zavezovanje.
Hvala.