Dojenčki in otroci, Nosilke
Ojoj, moj otrok se noče nositi v nosilki!
Imaš nosilko in jo s strahom v očeh opazuješ, ker se tvoj škrat na vse grlo dere že, ko ga nameščaš vanjo? Drugi starši pravijo, da njihov dojenček v nosilki zaspi takoj, pri vas je pa vedno znova in znova huronski jok? Hej mami, pomiri se, vse bo ok! Zate imamo nekaj asov s katerimi lahko zmagaš 😉
No, pa začnimo na začetku. Umiri se. Prosimo, resnično upoštevaj ta nasvet. Otroci imajo to sposobnost, da nas zelo hitro preberejo in čutijo, če nismo sproščene. Majhni dojenčki še posebej. Zato je res pomembno, da se umiriš in s tvojo sproščenostjo bo tudi otrok bolj miren.
Navadno smo napete takrat, ko nam je nekaj nepoznano. Zato, da premagaš ta strah, je naš srčen nasvet, da nekajkrat poskusi nosilko na sebi brez otroka. Če si izbrala trak (bodisi elastičnega, ali tkanega), ga nekajkrat poskusi zavezati in namesto otroka daj v trak plišastega medvedka, punčko iz cunj… Z nečim pač improviziraj živega otroka 😉 Tudi, če imaš ostale nosilke (npr. mehke strukturirane), začni najprej z igračko. Tako boš dobila približen občutek kako je nosilka nameščena, tudi trakove boš do določene mere lahko nastavila.
Ok, zdaj, ko veš, kako se nosilka namesti, si pomirjena, zdaj še poišči pravi trenutek. Pravite pravi trenutek? Ja, pravi trenutek!
Starši, ki svoje otroke nosimo v nosilkah, ti bomo povedali, da naš otrok zaspi v nosilki po nekaj minutkah, ko smo ga namestili v nosilko. AMPAK, draga mami, naši otroci nosilko že poznajo. Tvoj mali škratek pa se more na nosilko še navaditi. Zato takrat, ko otroka spoznavaš z nosilko, ujemi pravi trenutek. Otrok naj bo dobre volje – naj bo:
- naspan,
- sit in
- previt.
Če vidiš, da med nameščanjem v nosilko otrok protestira, ohrani mirno kri in pozabi na nosilko. Otroka nikakor ne nameščaj v nosilko, ko se na vse grlo dere in protestira. V tem trenutku res pozabi na nosilko in se posveti otroku. Ljubčkaj ga, cartaj, pozibavaj se, pleši… Ko se mali škratek umiri, nadaljujta z nosilko. »Ojoj, eno nogo sem namestila v trak, pa se že spet dere.« Nič hudega, spet pozabi na nosilko. Ostani v tem koraku pri nameščanju v nosilko kot si in otročka pocartaj. Ko se pomiri in bo spet dobre volje, nadaljuj. In prej ali slej vama bo zagotovo uspelo.
Ko se otrok navadi na nosilko, potem pa resnično in povsem drži, da se v nosilki umiri in kmalu zatem tudi zaspi. Glede na naše izkušnje, majhni otroci zaspijo že nekaj minutk (dobesedno minutk!) zatem, ko smo jih namestili v nosilko. Ampak ponavljamo – otroci, ki so na nosilko že navajeni.
Imam ga v nosilki, pa mu nekaj še vedno ne paše
Ok, če sta v nosilki že nameščena in otrok protestira, poskusi pridobiti njegovo pozornost. Nekaj mu povej, zapoj, pozibavaj se, hodi, pleši, poigraj se z govorom, glasom, tonom (ooooo, poglej to, iiiiiii, kaj pa jaz vidim, ku-kuc, heeeey, kje pa je muca…), kar imajo majhni otroci radi in tako bo pozornost iz nosilke preusmerjena na nekaj drugega. Predvsem pa ostani mirna.
Včasih lahko »zažge« kakšna igračka oz. ogrlica s katero se otroček zaigra. Obstajajo tudi ogrlice, ki jih lahko dojenčki »žulijo« po ustih in so jim posebej ljube v času izraščanja zobk.
Navadno pa se otroci hitreje umirijo, če so zunaj. Zato poskusi z nošenjem v nosilki takrat, ko si zunaj, na sprehodu in na svežem zraku.
Otrok lahko v nosilki protestira tudi, če ni dobro nameščen. Bodi pozorna na to, da so nogice ustrezno podprte in da mu jih ne širiš preveč. Tudi hrbtenička in glavica naj bosta ustrezno podprti glede na njegovo starost.
Velikokrat je razlog za to, da otrok joče v tem, da mu nosilka ne ustreza, se v njej ne počuti udobno. Bodi pozorna na to, da bo nosilka res primerno podprla otroka in da jo boš pravilno namestila. Več o podpori otrok v nosilki smo pisali v prispevku, ki ga najdeš tukaj >>klik.
Če želiš, si lahko pogledaš naš video (>>klik) v katerem smo govorili o pravilnih položajih pri nošenju in o najpogostejših napakah, ki se lahko med nošenjem dogodijo. Če bi pa rada, da se posvetimo tebi in tvojemu otročku in ti pomagamo z namestitvijo v nosilko individualno, imaš možnost tudi osebnega svetovanja na katerem ti svetujemo svetovalke za nošenje, ki smo ustrezno usposobljene in imamo veliko izkušenj na področju nošenja. Prav tako so ti na voljo tudi skupinske delavnice na katerih te naučimo zavezovanja trakov oz. uporabe nosilk kjer jih imaš možnost tudi preizkusiti.
Ah, te »fore«!
Vsi mi imamo svoje »finte, fore, muhe…«. Nekateri otroci se ne marajo nositi v stanovanju, pač pa samo zunaj. Nekaterim otrokom nošenje medtem ko imajo krče zelo ustreza, spet drugi niti od daleč nočejo videti nosilke. Nekateri otroci si želijo ven iz nosilke takrat, ko jih tišči lulat ali kakat. Pa zgodi se tudi, da se otrok noče več nositi v traku, ampak samo v mehki strukturirani nosilki. Ali obratno.
Vse to je normalno in ne delaj si zaradi tega skrbi. Ravno to nas dela unikatne in posebne. Zato sprejmi svojega otročka in njegove »fore«, prisluhni mu in zagotovo boš prišla še do kakšnega zanimivega spoznanja 😉
Pride faza, ko se otrok res noče nositi v nosilki
In ja, tudi to se zgodi. Ta faza je že doletela tudi nas mamice, ki smo svetovalke za nošenje in so naši otročki na nosilke navajeni. Kaj storiti takrat?
V kolikor vidiš, da otrok ne želi biti v nosilki, poskusi nositi drugače. Poskusi nošenje v drugem položaju. Če je otrok v obdobju (okoli 4. meseca), ko ga vse zanima in bi rad opazoval okolico, ga lahko daš na bok (idealne nosilke za to so slingi oz. mehke strukturirane, ki omogočajo nošenje tudi na boku), da bo videl kaj se dogaja okoli njega. Če je dovolj velik in se ti počutiš domača z nosilko, ga lahko daš tudi na hrbet. Če ga že nosiš na hrbtu, si lahko nosilko nastaviš še više. Ugotovi kaj mu v trenutnem položaju ne ustreza in poskusi poiskati rešitev. Najprej ga torej poskusi nositi drugače kot običajno.
Če otrok kljub temu ne želi biti v nosilki, pa te spodbujamo, da ko ga nosiš, ga tudi na rokah nosi v položaju kot je v nosilki. Redkokateri otrok ne želi biti v naročju, zato njegovo fazo »nočeeeeeem nosilke« izkoristi, da se povežeš z njim, ugotovi kaj ti želi s tem sporočiti in poišči način nošenja, ki mu ustreza.
98% otrok sprejme nosilko, le pravilno jih moramo z njo spoznati. Zato ne obupaj in ne zapaničari že na začetku, ampak poskusi večkrat in bodi pri tem potrpežljiva, nežna. Predvsem pa prisluhni sebi in svojemu malemu škratku. Otroci imajo nosilke resnično radi in jih sprejmejo. Nekateri takoj, drugi potrebujejo malo več časa, ampak nič zato. Izplača se potruditi, ker so radosti, ki jih nošenje prinaša mnogo večje v primerjavi s temi majhnimi izzivi, ki te lahko doletijo na začetku.
P.S. V kolikor imaš nosilko, ki ni bila kupljena pri nas, obstaja možnost, da imaš nosilko, ki ni ergonomska. To so ti. kengurujčki, ki otrokom zelo pogosto niso udobni in v njih res protestirajo. Poleg tega, da v kengurujčka otroka ne moreš namestiti v ergonomsko ustrezen položaj, nošenje v kengurujčku tudi tebi ne bo udobno. Glede na to, da v kengurujučku otrokova hrbtenica ni v optimalnem položaju, nogice visijo in je prevelik pritisk na medenico, ti priporočamo, da jo nemudoma prenehaš uporabljati in jo zamenjaš za nosilko, ki omogoča ergonomsko nošenje (pri nas imamo samo take nosilke!)
One Comment
Nika Štulc Zornik
Pozdravljeni!
Odlocam se za nakup nosilke. Hcerka ima sedaj 2meseca in pol in nikakor ne zeli biti naslonjena name, trebuh na trebuh. Od mene, mojega prsnega kosa se odriva z glavo in histericno joka, se preden bi jo lahko kam namestila, podobno kot bi pasla kravce. Imate kaksen nasvet katera nosilka, trak oz nacin bi bil primeren in kako naj se situacije lotim? Ring sling mislim, da bi bil primeren sele po 4 mesecu zanjo, ko bi ze imela podprto glavico in bi lahko gledala naprej in okoli sebe kot ji tudi v narocju najbolj ustreza.
Imate mogoce kaksno svetovalko, poslovalnico v S primorski ali na Jesenicah?