Nosilke
Vrste nosilk
Glede na to, da je na tržišču vedno več pripomočkov za nošenje otrok oziroma nosilk, se je med njimi tudi težje znajti. Sigurno pa obstaja najmanj en tak, ki bo ustrezal tudi tebi.
V grobem lahko nosilke razdelimo v naslednje tipe:
1. TRAKOVI (ang. Wraps),
2. MEHKE STRUKTURIRANE NOSILKE (ang. Soft Structured Carriers),
3. SLINGI Z OBROČI (ang. Ring Slings),
4. VREČE (ang. Pouch Slings),
5. NOSILKE AZIJSKEGA TIPA (ang. Asian-style baby carriers).
V angleško govorečih predelih je sling skupno ime za trakove, vreče in rute z obroči. Pri nas se je ime sling prijelo za slinge z obroči. V zadnjih nekaj letih v Sloveniji vedno pogosteje uporabljamo skupni izraz nosilka.
Veliko izkušenih nosačev ima doma več različnih nosilk, saj ima vsaka svoje prednosti. Kljub temu pa boš lahko ugotovila, da ti določen stil nosilke bolj odgovarja kot drug.
1. TRAKOVI
so dolg kos blaga, navadno med 2 in 6 metri, širok nekje med 38 in 78 centimetri. Na različne načine ga ovijemo okrog sebe in otroka ter na koncu z vozlom zavežemo.
Glede funkcionalnosti in materiala se delijo na dve večji skupini, in sicer na elastične in tkane trakove.
Elastični trakovi so navadno narejeni iz pletenin kot so jersey in interlock. So dokaj univerzalne dolžine – okrog 5 metrov. Čeprav so tudi med njimi razlike v raztegljivosti, načeloma velja, da jih najprej navežemo nase in nato notri namestimo otroka, kar je predvsem za začetnike velika prednost. Še ena prednost je, da lahko otroka vzamemo ven in ponovno namestimo notri, brez da bi nosilko potrebovali ponovno vezati. Najpogosteje v njih nosimo dojenčka trebuh na trebuh, lahko tudi na boku, nošenje na hrbtu pa ni priporočljivo.
Odlični so za majhne dojenčke, primerni tudi za kengurujčkanje (ob ustrezni podpori tudi za kengurujčkanje nedonošenčkov), z večanjem teže otroka pa sčasoma zaradi raztegljivosti postanejo neudobni (predvsem za tistega, ki nosi), saj ne nudijo zadostne opore. Optimalni so slabo leto, čeprav jih lahko za crkljanje uporabljamo še mnogo dlje. Uporabljajo jih lahko osebe različnih velikosti, resnično omogočijo proste roke, saj je otrok privit k telesu in tudi dojenje je v njih preprosto.
Tkani trakovi so daljši kosi tkanega blaga, različnih dolžin in debelin. Navadno so narejeni iz bombaža, uporablja pa se tudi konoplja, lan, svila, volna in drugi materiali. Tkani so na različne načine, dobrim pa je skupno to, da so nekoliko raztegljivi diagonalno, navpično in vodoravno pa ne – to daje otroku in tistemu, ki nosi, dobro oporo, hkrati pa tudi prijeten objem in prilagodljivost. Obstaja mnogo načinov vezanja, ki so odvisni od dolžine traku in starosti otroka.
Čeprav je na začetku potrebno nekaj prakse in učenja načinov vezanja, so to zelo vsestranske nosilke. Tkani trakovi so prav tako odlični od rojstva naprej, uporablja pa se jih lahko tudi z malčki, in sicer sede na boku ali na hrbtu.
Slabost trakov je velika količina blaga.
2. MEHKE STRUKTURIRANE NOSILKE
izhajajo iz tradicionalnih azijskih nosilk. Namesto trakov, ki se jih zveže, imajo podložen pas ter oblazinjene naramnice, ki jih najpogosteje zapnemo z zaponkami. Zaradi širšega podloženega pasu in naramnic se teža drugače razporedi kot pri tradicionalnih nosilkah, tako da malčka brez večjih težav nosimo na hrbtu vse do teže 16-20 kg. So odlična alternativa klasičnim nahrbtnikom za nošenje otrok, saj v njih otroka nosimo blizu našega težišča, varno ob sebi.
Nekatere so bolj strukturirane kot druge, večinoma pa so primerne za otroke, ki imajo že dobro kontrolo glave. Nekatere so prilagojene tudi za nošenje od rojstva naprej (s podlogo, vstavkom in z nogicami notri). Otroka v njih torej nosimo spredaj v položaju trebuh na trebuh in kasneje na hrbtu. Zaradi preprostosti in športnega videza jih imajo še posebej radi očetje.
3. SLINGI Z OBROČI
So različica trakov oziroma rut, ki imajo na enem koncu prišit par obročev (navadno iz aluminija ali najlona). Najbližje so mehiškemu rebozo-ju, le da se namesto vozla uporablja obroče. Pripravimo jih tako, da material (na drugem koncu od obročev) potegnemo skozi obroča, ki delujeta kot pasna zaponka (s težo otroka se zaponka samodejno zateguje). Ko ga enkrat tako nastavimo, je pripravljen tudi za prihodnjo uporabo.
Ta tip nosilke je primeren za različno velike uporabnike in za različne položaje nošenja otroka. Ko otroka vstavimo notri, sling prilagodimo tako, da s potegi materiala skozi obroče ustrezno zategnemo posamezen del, medtem ko z drugo roko varujemo otroka.
Otroka lahko v slingu nosimo v položaju trebuh na trebuh, tam po cca. 4. mesecu na boku in kasneje tudi na hrbtu. Optimalen položaj je na boku, odličen pa je tudi za dojenje.
Slingi z obroči so lahko podloženi ali nepodloženi v ramenskem predelu, lahko imajo oblazinjene ali neoblazinjene robove in lahko imajo skupaj sešit ali razprt rep. Če je ramenski del dobro krojen (obstaja namreč kar nekaj različic), oblazinjenje ni potrebno, saj se material sam udobno razporedi prek rame. Po izkušnjah se najlažje nastavljajo neoblazinjene različice, pri katerih lahko s potegi različnih delov repa zelo dobro prilagodimo material sebi in otroku. Pri oblazinjenih različicah moramo biti pozorni na velikost, saj zelo težko ustrezno prilagodimo sling, če je oblazinjen del predolg (in zato ne gre skozi obroče) – v takem primeru se rado zgodi, da je sling preohlapen in otrok nima zadostne opore.
Na začetku je potrebno nekaj prakse, da se dobi občutek za nastavitev obročev in blaga, ko pa je enkrat to osvojeno, so slingi z obroči praktični in hitri za uporabo, idealni za dojenje ter odlični za opravke in premagovanje krizic. Pri težkih otrocih in daljšem nošenju lahko postanejo neudobni. Za ljudi, ki imajo težave s hrbtom, je priporočljivo, da menjajo strani nošenja oziroma izberejo nosilko, ki težo razporedi na obe rami. Uporabljamo jih lahko do cca. 16 kg oziroma dokler zmoremo nošenje vedno težjega dojenčka, malčka prek ene rame.
4. VREČE (POUCH-I)
so preprost, čez polovico prepognjen ustrezno krojen obroč blaga, ki se ga povezne prek ene rame. Za udobno nošenje mora dolžina le-tega ustrezati velikosti nositelja. Obstajajo tudi nastavljivi, ki se lahko na različne načine v dolžino prilagodijo nositelju (z zadrgami, pritiskači, ježki, zaponkami, trakci na poteg ipd.). Preprosti so za uporabo in primerni za nošenje na boku od samostojnega sedenja do nekje 14-16 kg otrokove teže.
Mnogi pediatri in strokovnjaki za nošenje otrok v nosilkah jih ne priporočajo za nošenje majhnih dojenčkov, saj lahko pride do zadušitve, če se otroka vanj ne namesti pravilno (dojenček je v nosilki lahko preveč sključen, njegova bradica pritiska v prsi), kar je še posebej nevarno, če je vreča narejena tako, da se otroka v njej ne vidi dobro.
5. NOSILKE AZIJSKEGA TIPA (MEI-TAI)
Kitajski mei-tai je nosilka, ki ima na sredini kos blaga pravokotne oblike, na straneh pa ob vsakem vogalu prišite trakove, ki se zvežejo skupaj. Modernejše različice so ohranile videz teh tradicionalnih nosilk, le da imajo lahko dodatno oblazinjene naramnice, ali pa so le te širše za večje udobje nositelja. Te nosilke so primerne za nošenje spredaj in na hrbtu, optimalne so od približno 4 mesecev starosti vse do približno 16 kg teže otroka. Nekatere so prilagojene tudi za nošenje od rojstva naprej.
Podobne nosilke (brez spodnjega para trakov) podaegi so uporabljali tudi v Koreji, različice teh osnovnih oblik pa najdemo po vsem svetu, med drugim v Afriki.
Kot vidiš, ti je na izbiro veliko vrst nosilk, ki imajo svoje značilnosti, prednosti in posebnosti. Predlagamo ti, da razmisliš kaj si želiš in poiščeš tako nosilko oz. kombinacijo nosilk, ki bodo zate in a tvojega malega škratka najboljša izbira. V pomoč pri izbiri so ti lahko tudi naši brezplačni videi v katerih govorimo ravno o tem.
One Comment
Pingback:
Pogosta vprašanja pred nakupom nosilke - Moj Škratek