Nosilke
Boba wrap skozi oči mame in svetovalke za nošenje
Zakaj je Boba wrap izredno priljubljena nosilka za dojenčke v Sloveniji? Kakšne so njene lastnosti in zakaj jo izbrati?
Na vprašanje zakaj je Boba wrap tako priljubljena nosilka na našem trgu, ti lahko iz svoje osebne izkušnje, kot mama mamici povem, da zato, ker je zelo preprost za uporabo. Trak zelo hitro namestiš nase, vanj vstaviš malega škratka in kar naenkrat si bogatejša za svoj par rok 🙂 Material je izredno prijeten in mehak. Če se trak umaže od slinjenja, podiranja kupčka ali tvojega koščka čokolade, ki je padel nanj (upsss, se zgodi 😀 ), ga lahko preprosto opereš v pralnem stroju. Tako kot z vsemi ostalimi nosilkami pa so ti dostopni vsi tereni. Tvoj otrok pa je kar naenkrat bolj umirjen, manj joče, več spi, ti pa lahko počneš praktično vse kar si počela prej. V avto ti ni potrebno zlagati težkega vozička, za dopust ne rabiš v avtu igrat tetrisa, da boste vanj zložili vse potovalke, predvsem pa ti ni potrebno v eni roki nositi malega škrata, v drugi pa porivati vozička. Življenje z nosilko res postane kar naenkrat lažje in ideja o še enem škratu se več ne zdi tako oddaljena 😛
V čem pa kot svetovalka vidim prednost Bobe wrap oz. elastičnih trakov? Tukaj bi lahko govorila in kazala kar nekaj časa, ampak sedaj ne bom dolgovezila – zato, ker je otrok v njej (v kolikor ga seveda pravilno namestiš) v ergonomsko ustreznem položaju. Elastičen trak podpira naraven razvoj otroka, saj so nogice v ustreznem položaju, podprta je otrokova hrbtenica in glavica, kar je pri novorojenčkih zelo pomembno.
Na kratko o Boba wrap
O lastnostih, prednostih in slabostih Boba wrapa smo že pisali tukaj (klik), na kratko pa je wrap:
- elastičen (kot še samo ime pove),
- primeren je za nošenje dojenčkov od rojstva,
- omogoča nošenje spredaj (trebušček na trebuh),
- zavezuje se na en preprost način. Najprej zavežeš trak nase, šele nato vanj vstaviš dojenčka (bingo predvsem za začetnike 😉 ),
- primeren je za različne postave staršev,
- omogoča zelo preprosto večkratno namestitev otroka vanj, brez, da bi ga vsakič, ko otroka vzamemo ven, odvezovali.
»Dolg kos blaga« – kaj naj delam z njim?!
Pogosto slišim, da starši na začetku s trakovi (med katere spada tudi Boba wrap) ne vedo čisto točno kaj bi z njimi počeli. Pred seboj imajo »dolg kos blaga« za katerega se zdi cela znanstvena fantastika ga zavezati nase, kaj šele vanj vstaviti otročka.
Tukaj lahko kot mamica iz prve roke povem, da popolnoma razumem ta pogled. Namreč že v nosečnosti (takrat še nisem bila svetovalka za nošenje) sem za malega škratka kupila prvo nosilko, ki je bila ravno Boba wrap. Trak je opran in skrbno zložen v omari čakal na prihod novega družinskega člana. Dolgo časa sem se z njim spogledovala in mojega škrata nosila po rokah. Prišel pa je trenutek, ko nisem mogla več, vzela sem trak, si pogledala navodila in ga namestila nase.
Ugotovila sem, da vezanje res ni zapleteno in z vsakim zavezovanjem sem postajala vse bolj spretna in suverena. Ker sem želela strokovno mnenje, če je mali škratek ustrezno nameščen, sem se srečala s svetovalko za nošenje, ki je pogledala kako uporabljam svoj Boba wrap. V splošnem sem vse super naredila, pokazala mi je le še nekaj trikov za nameščanje in udobnejše nošenje.
Zato ti iz svoje osebne izkušnje lahko povem, da uporaba wrapa res ni zapletena. Je pa res, da bo vsako zavezovanje izpadlo boljše in z vajo boš vse boljša. Svetujem ti, da najprej nekajkrat poskusiš trak zavezati nase, da dobiš občutek koliko ga je potrebno zategniti. Nato pa lahko daš vanj kakšno punčko/plišastega medvedka, da vidiš kako (približno) bi naj vse skupaj izgledalo. Potem pa kar pogumno in AKCIJA z živim modelom! 🙂
Zato, da ti bo prvo rokovanje z Boba wrapom lažje pa smo pri mojŠkratek poskrbeli, da ob nakupu traku prejmeš brezplačno omogočen dostop do našega videa (v slovenščini!) kjer ti prikažemo kako se nosilka namesti.
O pravilnih položajih pri nošenju pa smo govorili v naših videih, ki si jih lahko pogledaš tukaj (klik).
Kako dolgo je Boba wrap uporaben?
Boba wrap je za udobno nošenje optimalen nekje dobre pol leta, slabo leto. Testirani so na nosilnost do 15 kg (to so že 2 leti+ otroci), vendar zaradi svoje elastičnosti, ki se pri majhnih dojenčkih super obnese, pa pri večjih oz. težjih otrocih za nošenje ni več tako udobna kot bi si želeli. Tudi dvoletnik se bo še vedno rad pocartal v wrapu, tebi pa bodo zagotovo veliko bolj udobne mehke strukturirane nosilke. Te so pa druga zgodba, zgodba zase. Med seboj se zelooooo razlikujejo, zato ti toplo priporočam, da jih ne kupuješ na slepo in se pred nakupom prepričaš, katera je tista, ki otroku ustreza iz vidika PODPORE. Več o podpori otrok v strukturiranih nosilkah si lahko prebereš tukaj >>klik.
Komentiranje je onemogočeno