Nosilke
Neupravičen strah pred negativnim vplivom nošenja na držo
Starši, ki želijo svoje otroke nositi v nosilkah, pogosto slišijo opozorila, da bodo s tem škodovali otrokovi hrbtenici, še posebej, če želijo nositi preden otrok samostojno sedi. Pa je temu res tako?
Longitudinalna študija, ki jo je izvedla Dr. Kirkilionis, je spremljala 192 otrok od samega začetka nošenja naprej z upoštevanjem količine nošenja na dan, je pokazala, da nošenje otroka v pokončnem položaju NE VPLIVA na držo in kasnejše poškodbe hrbtenice.
Do povečanja nepravilnosti na hrbtenici ni prišlo pri otrocih, ki so se nosili 2 do 2 uri in pol na dan, niti pri tistih, ki so se nosili 4, 5, 6 ali več ur na dan – nekateri od prvega tedna starosti naprej. Noben izmed otrok kasneje ni kazal nepravilnosti, ki bi bile lahko povezane z zgodnjim nošenjem.
Pri 4. otrocih so se ob vstopu v šolo pokazale manjše nepravilnosti v drži, ki pa niso potrebovale nadaljnje obravnave: 2 sorojenca, ki sta bila nošena 1 uro in pol do 2 ur in pol na dan od 6. meseca naprej, sta imela rahlo kifozo, druga dva sorojenca sta kazala rahlo skoliozo (ki se je že v preteklosti pojavljala po mamini strani). En je bil nošen 1. do 2. uri na dan, drugi pa 6 do 8 ur na dan – ostali trije sorojenci, ki so bili nošeni 6 do 8 ur na dan, od prvega tedna naprej, niso kazali nepravilnosti (Kirkilionis, 1994a).
Odstotek otrok z nepravilnostmi drže ne odstopa od odstotka, ki ga sicer najdemo pri otrocih ob vstopu v šolo. Ta študija dokazuje, da je strah pred poškodbami hrbtenice zaradi nošenja in strah pred negativnim vplivom nošenja na držo neupravičen.
Za bolj pomembno se je izkazala skrb za držo mater – priporoča se, da matere z nošenjem pričnejo zgodaj, ko otrok še nima prevelike teže in se z večanjem le-te počasi navadijo ter pridobijo na moči.
One Comment
Pingback:
Mnenja strokovnjakov o nosilkah in o nošenju - Moj Škratek